Najważniejsze informacje na temat spraw rozwodowych

Rozwód to jedna z najtrudniejszych sytuacji i decyzji podejmowanych przez małżonków. Sam proces rozwodowy również zabiera sporo czasu oraz jest bardzo stresujący i wzbudza wiele różnych emocji.

To właśnie dlatego rozwód jest uznawany za rozwiązanie ostateczne, gdy małżonkowie nie widzą już jakichkolwiek innych szans na dalszy związek. Czasami jest to jedyne słuszne wyjście, dzięki któremu można uwolnić się od ciągłych nieporozumień oraz kłótni z partnerem czy też partnerką. Warto pamiętać, że rozwód jest ciężką sytuacją zarówno dla małżonków, jak również ich dzieci.

Co warto wiedzieć o rozwodach?

Wnioskować o rozwód może każdy z małżonków po wniesieniu pozwu do Sądu Okręgowego i uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Warto zadbać o właściwe przygotowanie pozwu, ponieważ jeśli zostanie on dobrze sporządzony to istnieje duża szansa na uzyskanie wyroku już po pierwszej rozprawie oszczędzając sobie czasu i nerwów. Istotne jest odpowiednie uargumentowanie decyzji o rozwodzie oraz dostarczenie materiałów potwierdzających winę drugiej strony. Podstawową przesłanką pozwalającą na uzyskanie szybkiego rozwodu jest całkowity rozpad pożycia i ustanie więzi charakterystycznej dla normalnego małżeństwa.

Jeśli jednak nie dojdzie do porozumienia w zakresie rozwodu, wówczas sąd będzie zbierał materiały dowodowe i zeznania świadków próbując ustalić winę oraz to czy rzeczywiście rozwód jest jedynym wyjściem. Rozwód można ogłosić bez orzekania o winie lub z orzeczeniem o winie jednej albo obu stron. W wielu przypadkach współmałżonkowie dochodzą do porozumienia i decydują się na rozwód bez orzekania o winie po to, aby mieć sprawę jak najszybciej za sobą.

Sprawy rozwodowe potrafią być długie, stresujące i skomplikowane. Warto więc dobrze się do nich przygotować oraz zadbać o jak najlepszą obsługę prawną. Wpisując w wyszukiwarce internetowej hasło https://kancelariamistewicz.com.pl/sprawy-cywilne/sprawy-rozwodowe/ można szybko i łatwo znaleźć kancelarie, których główną specjalizacją jest reprezentowanie klientów w sprawach cywilnych, w tym również rozwodowych.